Guatr Tedavisi - Tiroid Tedavisi - Medical Park

Guatr Tedavisi

tiroid

Guatr hastalığı yaygın olarak sularda iyot yetersizliği olan bölgelerde görünmektedir. Sulardaki iyot yetersizliği kullanılan tuzlara eklenerek çözülebilir. Eğer kişiler yeterli miktarda iyot alırlarsa guatr hastalığı topumda ciddi olarak azalır. Tiroid bezinin tamamen büyüdüğü yada içinde nodüllerin olduğu durumda ameliyat bir tedavi seçeneğidir. Her guatr hastalığı ameliyat gerektirmez. Bir guatr hastasını ameliyat etmek için 4 sebep göz önünde bulundurulur.

1. Boyunda büyümüş guatr oluşturduğu estetik problemdir.

2. Büyümüş guatrın yada nodüllerin yemek borusunu ve soluk borusunu sıkıştırmasından kaynaklanan şikayetlerdir.

3. Guatrın hormon dengesizliği yapması ve bu hormon dengesizliğin ilaç ile tedavi edilememesidir.

4. Guatr tedavisi için en önemli olan neden ise guatrda kanser tespit edilmesi veya kanser şüphesinin yüksek olmasıdır.

Guatr Tedavisi Yöntemleri

1. Medical Tedavi (İlaç tedavileri ve radyoaktif iyot gibi tedavileri)

2. Cerrahi Uygulamalar (Medical tedavilerde hipertroidi yani halkj arasında zehirli guatr olarak bilinen durumda kullanılan ilaçlar ve radyoaktif iyot ilaç tedavisi dediğimiz tedavi yer alır Ameliyat ise tedavinin bir diğer yoludur)

Guatr Ameliyatı

Guatr ameliyatında tiroid bezinin duruma göre bir yada iki tarflı çıkarılır.Ameliyatın tipi hastanın durumuna ve cerrahın uygulayacağı tedaviye yada hangi hastalığa yönelik olarak cerrahi yaptığına göre belirlenir. Guatr ameliyatı günümüzde güvenle yapılan ameliyattır.

Ancak her ameliyatta olduğu gibi guatr ameliyatındada istenmeyen durumlar olablilir.Bunlaraın halk araısnda en çok bilineni ve en çok rastlanabilecek olanı ses tellerini uyaran sinir ile yakın ilişkisinden dolayı bu sinirlerde oluşabilecek hasardır. İyi bir cerrahi girişiminde bu hasarın oluşma ihtimali % 1′in altındadır. Ameliyat sahasında kanama ve paratroid bezlerinin zarar görmesi yada kanlanmasının bozulmasına bağlı geçiçci yada kalıcı kalsiyum dengesinde bozulmalar görülebilir. Bunlarda yine deneyimli ellerde % 1′in altında görülen komplikasyon oranlarıdır. Hastalar tarafından çok tedirgin olunan ve en çok sorulan sorulardan birisi ameliyat sonrasında tekrar edebilip edemeyeceğidir. Guatr ameliyatı eğer iki taraflı veya bezin tamamını çıkaracak şekilde yapılmış ise guatrın tekrar etme ihtimali yoktur.