Guatr Nedir? - Tiroid Tedavisi - Medical Park

Guatr Nedir?

prostat belirtileri

Guatr boynun ön kısmında bulunan tiroid bezinin iltahap ve kanser dışındaki bir sebeple büyümesine denir. Guatr bezinin fonksiyonu salgıladığı hormon ile vücudumuzun çalışma hızını belirlemesidir. Ürettiği hormon azalırsa vücudumuzun çalışma hızı düşer, fazla hormon salgılarsa vücudumuzun çalışma hızı artar. Boyun ön bölümünde bulunan bu bez iki parçalı küçük bir salgı bezidir. Halk arasında guatr olarak tarif edilen hastalık tek bit hastalığın karşılığı değildir. Bu sebeple hastanın ben guatr hastasıyım demesi hekimler açısından net ve yeterli bir tanımlama olmaz. Guatr hastalığı temel olarak 3 başlık altında sınıflandırılabilir.

Birincisi tiroid bezinin az hormon salgıladığı durumlardır yani HİPOTROİDİDİR. Bu durumlarda hastalarda genel bir yavaşlama hareketlerde ağırlaşma ve halsizlik ortaya çıkar. Dışardan hormon şeklinde verilerek tedavisi yapılır.Hormon düzensizliği olmayan guatr hastaları ise nodülün eşlik ettiği guatrdırki bu tek yada çok sayıda nodül olabilir.

Üçüncü grup ise hormonun fazla salgılandığı hastalık grubudur. Bu grup zamn zaman nodüller zaman zamanda nodüller olmadan ortaya çıkabilir. Bu gruptada kimi zaman radyoaktif iyot tedavisi dediğimiz tedavi kim zaman ilaç tedavisi kimi zamanda cerrahi tedavi tedavinin ana unsuru olabilir. Guatr hastalığının belirtileri nelerdir.

Guatr hastaları çok farklı şikayetlerle başvurabilirler. Hormonların fazla üretildiği zekirli guatr olan hastalarda ellerde titreme terleme kalp çarpıntısı sinirlilik gözlerin yuvalarından taşması ishan iştah artması ancak buna rağmen kilo kaybı bayanlarda adet düzensizliği gibi bulgular ortya çıkabilir. Hormonların az üretildiği durumlarda ise hareketlerde ve duyularda yavaşlama ellerde kuruma saçlarda kurma ve dökülme yine bayanlarda adet düzensizliği ortaya çıkar. Hormonel dengesizliğin olmadığı yani ötiroid olarak değerlendirdiğimiz grupta ise bunlarda herhangi birisi olmaz. Tiroid bezinin büyümesi boyunda basıya bağlı nefes alma zorluğu hastanın boyundaki büyümeye bağlı rahatsızlıkları ve şekil bozuklukları görülebilir. Halka arasında iç dış guatr erkek ve dişi guatr zehirli guatr diye tabir edilen hastalıkaların tıpta net olarak bir karşılığı yoktur. Anack zehirli guatr olarak tabir edilen hastalık hormonların aşırı salgılandığı yani tirotoksikoz yani hipertiroid hastalığını anlatmaktadır.